MinnesotaParadeBands.com

HomeAbout the Bands2017 SeasonDirector InfoArchives

Contact Us
2017 Season
(Bands listed at each parade are not confirmed until classes are listed.  This is just based on information gathered from different sites and may not be accurate.)

Saturday May 27 - 10:00 a.m. Mason City, IA
    Hosts
    Mason City High School
    Newman Catholic High School

    Middle School
    60.6  Clear Lake Middle School

    A
    66.7  Northwood Kensett High School 
    56.2  Rudd-Rockford-Marble Rock High School

    AA
    83.3  Lake Mills High School
    69.1  Garner-Hayfield-Ventura High School
    58.3  Central Springs High School

    AAA
    79.2  Clear Lake High School
    79.0  Forest Lake High School

Wednesday June 7 - 7:00 p.m. Paynesville
    Middle School
    40.7  ROCORI Middle School

    Open
    65.0  St. Francis 
    62.7  Hutchinson (Not considered for awards due to timing penalty)

Thursday June 8 - 6:00 p.m. Princeton
    Exhibition
    Annandale Drumline

    A
    74.0  Milaca
    67.9  Sartell
    67.8  Benson

    AA
    80.8  Waconia  (Guard & Drumline)
    67.6  Champlin Park
    65.0  St. Francis
    77.9  Mankato 77 Lancers (Not considered for awards due to timing penalty)

Saturday June 10 - 10:00 a.m. Sartell
    Hosts
    Sartell Middle School
    Sartell High School

    Middle School
    54.2  Sauk Rapids-Rice Middle School

    A
    73.8  Dassell-Cokato (Drum Major)
    60.3  Albany
    56.3  Maple Lake

    AA
    74.1  Sauk Rapids-Rice
    67.9  St. Francis
    59.5  Hutchinson (1pt timing penalty)

    AAA
    77.2  Mankato 77 Lancers (Color Guard)
    68.2  Solar Sound
    67.4  St. Michael-Albertville

Sunday June 11 - 12:30 p.m. Albertville
    Hosts
    St. Michael-Albertville Middle School
    St. Michael-Albertville High School

    Open
    85.3  Waconia
    83.6  Litchfield
    71.4  Benson
    65.4  Blaine
    59.4  Maple Lake

Wednesday June 14 - 6:30 p.m. Benson
    A
    72.9  KMS
    69.3  Lake City
    63.5  Albany
    61.0  Maple Lake

    AA
    73.5  Dassel-Cokato
    70.2  Sartell
    69.8  Alexandria
    61.6  Hutchinson

    AAA
    76.5  Mankato 77 Lancers
    74.7  The Patriots
    69.9  St. Francis
    68.1  Bemidji (2pt. Timing Penalty)
    65.0  Solar Sound

    Grand Champion
    81.0  Litchfield (Percussion, Winds, Guard)

    Host
    Benson

Thursday June 15 - 5:30 p.m. Milaca
    Hosts
    Milaca High School
    Milaca Junior High
    Milaca Elementary
    Milaca Alumni

    Middle School
    53.1  Sartell
    51.7  Sauk Rapids
    49.5  Annandale

    A
    77.3  Dassel-Cokato (Color Guard, Percussion & Drum Major)
    73.1  KMS
    72.8  Benson
    69.8  Lake City
    65.8  Albany
    60.8  Foley
    57.4  Royalton

    AA
    85.6  Litchfield (Color Guard & Percussion)
    81.4  Henry Sibley
    76.1  Sauk Rapids-Rice (Drum Major)
    74.4  Maple Grove
    73.8  Sartell
    68.3  Richfield

    AAA
    87.0  Waconia (Drum Major)
    81.6  Mankato 77 Lancers
    79.6  Champlin Park
    75.2  Bemidji

    Grand Champion
    87.3  728 Cadets (Color Guard & Percussion)

Friday June 16 - 6:00 p.m. Lake Crystal
    Exhibition
    Waseca

    A
    66.0  Winona Cotter
    65.4  Dover-Eyota (1pt Penalty)
    61.3  St. Peter
    54.8  NRHEG

    AA
    78.8  Henry Sibley (Color Guard)
    75.9  Worthington
    67.8  Alexandria (3pt. Penalty)
    66.5  Hutchinson

    AAA
    83.6  Waconia (Grand Champion, Percussion, Winds & Drum Major)
    79.8  Mankato 77 Lancers
    76.2  Owatonna
    65.7  St. Michael-Albertville

Saturday June 17 - 10:00 a.m. Fridley
    A​     
    59.4  Maple Lake
    58.6  Royalton

    AA
    71.7  Patriots
    67.5  St. Francis

Saturday June 17 - 11:00 a.m. Owatonna
    Host
    Owatonna

    A
    69.3  KMS (Color Guard)
    67.6  Winona Cotter (Winds & Marching)
    66.8  Lake City (Percussion)
    64.9  Dover-Eyota (Drum Major)
    53.2  NRHEG

    AA
    78.0  Henry Sibley (Music & Color Guard)
    74.6  Dassel-Cokato (Marching & Percussion)
    74.0  Milaca (Drum Major)
    64.7  Richfield

    AAA
    83.9  728 Cadets (Grand Champions, Percussion, Color Guard & Drum Major)
    82.7  Waconia (Music & Marching) 
    78.2  Mankato 77 Lancers

Saturday June 17 - 6:00 p.m. Waconia
    Host
    Waconia

    A
    73.0  Dassel Cokato (Winds, Percussion & Color Guard)
    68.6  Winona Cotter
    65.1  Lake City
    63.3  Richfield
    60.6  St. Peter
    54.2  NRHEG

    AA
    80.0  Litchfield (Percussion & Winds)
    77.7  Henry Sibley (Color Guard)
    71.9  Sauk Rapids-Rice
    68.9  Maple Grove
    65.2  Hutchinson

    AAA
    84.5  728 Cadets (Percussion, Color Guard & Winds)
    77.45 Mankato 77 Lancers
    74.7  Owatonna
    73.6  Champlin Park
    53.8  Blaine

Saturday June 17 - 6:00 p.m. Buffalo
    A
    74.4  KMS
    73.2  Benson
    71.0  Sartell
    61.2  Maple Lake

    AA
    74.6  The Patriots (Winds & Drum Major)
    71.6  St. Francis (Drumline)
    66.1  St. Michael-Albertville

    Grand Champion
    75.3  Alexandria (Color Guard)

    Host
    Buffalo

Sunday June 18 - 12:00 p.m. Winona
    Exhibition
    Sticks of Fury Drumline

    Hosts
    Winona Middle School
    Winona High School
    Winona Cotter Junior High
    Winona Cotter High School

    Review
    70.6  Onalaska (Tie broken with music execution score)
    70.6  Lake City
    Disq  Maple Grove

Sunday June 18 - 1:00 p.m. Hutchinson
    Host
    Hutchinson

    Open
    77.0  Dassel-Cokato
    64.6  Hibbing

    Grand Champion
    79.5  Litchfield (Color Guard) (3pt penalty)

Wednesday June 21 - 6:30 p.m. Foley
    Host
    Foley

    A
    71.7  Lake City (Percussion & Color Guard)
    62.8  Albany
    58.0  Royalton

    AA
    79.9  Sauk Rapids-Rice (Grand Champion, Percussion & Color Guard)
    78.9  Milaca
    73.9  Sartell
    72.5  St. Francis

    AAA
    79.2  Mankato 77 Lancers (Percussion & Color Guard) (1pt. Timing Penalty)
    78.5  Buffalo
    73.3  Maple Grove
    69.7  Solar Sound


Friday June 23 - 6:00 p.m. Sauk Rapids
    Host
    Sauk Rapids-Rice Middle School
    Sauk Rapids-Rice High School

    Middle School
    56.6  Milaca
    56.2  Sartell

    A
    76.0  KMS (Percussion & Color Gaurd) 
    74.9  Winona Cotter
    66.3  Foley
    60.5  Royalton

    AA
    77.2  Alexandria (Percussion & Color Gaurd)
    74.3  Sartell
    64.0  Hutchinson (1pt Timing Penalty)

    AAA
    79.7  Owatonna (Percussion & Color Gaurd)
    77.5  Buffalo
    69.9  Solar Sound

Saturday June 24 - 2:00 p.m. Rochester
    Hosts
    Rochester Century
    Rochester Mayo
    Rochester John Marshall
    Rochester Lourdes

    Show Class
    73.4  Lake City
    69.8  Dover-Eyota

Saturday June 24 - 10:00 a.m. St. Cloud
    Hosts
    Blue Jackets
    Solar Sound

    A
    80.9  Milaca (Color Guard & Percussion)
    76.0  Sartell
    70.9  Winona Cotter
    67.9  Richfield
    65.3  Foley
    60.3  Maple Lake

    AA
    81.6  Mankato 77 Lancers (Grand Champion & Percussion)
    79.8  Sauk Rapids Rice (Color Guard)
    77.1  Owatonna
    75.3  Champlin Park

Saturday June 24 - 12:00 p.m. Rogers
    Host
    728 Cadets

    Open
    84.0  Henry Sibley
    80.4  Champlin Park (1pt Timing Penalty)
    74.3  St. Francis
    70.8  St. Michael-Albertville

Saturday June 24 - 1:30 p.m. Spring Grove
    Host
    Spring Grove

    Open
    85.8  Litchfield (Grand Champions, Color Guard, Percussion & Winds)
    78.8  The Patriots
    44.7  Caledonia

Sunday June 25 - 1:30 p.m. Alexandria
    Alexandria - Host 
    Minnesota Brass Drum & Bugle Corps - Honor Unit 
    River City Rhythm Drum & Bugle Corps - Honor Unit 

    A
    73.8  KMS (Winds & Color Guard)
    73.3  Winona Cotter (Percussion)
    68.5  Benson
    64.4  Albany
    60.4  Maple Lake

    AA
    83.5  Dassel-Cokato (Winds, Percussion & Color Guard)
    80.3  Milaca
    69.0  Richfield
    65.0  Fergus Falls
    63.9  Hutchinson (1pt. Timing Penalty)

    AAA
    88.4  Waconia (Winds, Percussion & Color Guard)
    84.7  Henry Sibley
    81.05 Sauk Rpaids Rice
    77.2  Sartell
    65.0  Solar Sound

    AAAA
    89.5  728 Cadets (Grand Champion, Winds, Percussion & Color Guard)
    84.6  Mankato 77 Lancers
    78.4  Champlin Park
    65.9  St. Michael-Albertville

Sunday June 25 - 2:00 p.m. Lake City
    Host
    Lake City

    AA
    80.6  Buffalo (Drum Major & Winds
    80.1  Owatonna (Color Guard & Drumline)
    76.2  Bemidji

Monday June 26 - 6:15 p.m. Roseville
    A
    85.7  Litchfield
    73.2  Lake City
    70.9  Richfield

    AA
    87.1  Waconia
    74.8  Bemidji
    72.1  Alexandria
    71.0  St. Michael-Albertville

    AAA
    88.6  728 Cadets
    83.6  Mankato 77 Lancers
    80.3  Buffalo
    79.9  Champlin Park
    76.9  The Patriots
    69.4  Solar Sound


Thursday July 6 - 6:30 p.m. Isanti
    Host
    Cambridge-Isanti

    Open
    73.6  St. Francis (Drumline)
    69.7  Hibbing (Color Guard)
    60.3  Chisago Lakes
Have information to add?