MinnesotaParadeBands.com

HomeAbout the Bands2017 SeasonDirector InfoArchives

Contact Us
Archives from 2016 and back to 2012
2015  2014  2013  2012

2016 Parades and Results

June 8 Wednesday 7:00 p.m. Paynesville
   Open
  ROCORI Junior High
​  
June 9 Thursday 6:00 p.m. Princeton
   Middle School
  Milaca Junior High

   A
  78.4 Milaca
  78.2 Litchield
  72.1 Benson
  65.9 Sartell

   AA
  82.9 Waconia (Color Guard & Percussion)
  66.8 St. Francis

June 11 Saturday 10:00 a.m. Sartell
   A
  64.8 Foley
  63.1 Hutchinson
  61.0 Albany

   AA
  76.0 Sauk Rapids-Rice
  71.4 St. Francis​ (Disqualified from awards due to timing penalties)

   AAA   
  79.2 Mankato 77 Lancers
  ​72.5 Solar Sound

   Middle School
  56.3 Sauk Rapids-Rice

   Hosts
  Sartell High School
  Sartell Middle School

June 12 Sunday 1:30 p.m. Albertville
   Open Class
  83.4 Waconia
  79.1 Litchfield
  76.3 Benson
  75.5 St. Francis
  69.0 Maple Grove
  67.2 Hutchinson

   Host
  St. Michael-Albertville High School
  St. Michael-Albertville Middle School

June 14 Tuesday 6:30 p.m. Benson
   A
  74.7 Kerkhoven-Murdock-Sunburg
  60.6 Albany

   AA
  67.3 Sartell
​  62.3 Hutchinson

   AAA
  83.2 Mankato 77 Lancers
  73.4 Alexandria
  70.3 The Patriots

   Grand Champion
  83.6 Litchfield (Winds, Percussion & Color Guard)

   Host
  Benson

June 16 Thursday 5:30 p.m. Milaca
   Middle School
  54.9 Sartell Middle School
​  54.2 Annandale Middle School
  53.2 Sauk Rapids Middle School

   A
  80.3 Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Percussion, Color Guard, Drum Major)
  77.2 Benson
  66.0 Dassel-Cokato
  61.1 Foley
  57.4 Albany
  54.3 Royalton
  49.6 Maple Lake

   AA
  81.1 Sauk Rapids-Rice
  76.5 Bemidji
  75.4 Alexandria
  73.6 Sartell
  73.2 Fergus Falls

   AAA
  85.5 Mankato 77 Lancers (Percussion, Color Guard, Drum Major)
  78.4 Owatonna
  77.4 Patriots
  76.0 Solar Sound

   Grand Champion
  86.3 Litchfield (Class AA Percussion, Color Guard, Drum Major)

   Hosts
  Milaca Alumni
  Milaca Elementary
  Milaca Middle School
  Milaca High School

June 16 Thursday 6:30 p.m. Fridley
   A
  69.2 St. Francis

   AA
  80.6 728 Cadets
  58.1 Blaine

June 17 Friday 6:00 p.m. Lake Crystal
  Parade Cancelled Due to Weather

June 18 Saturday 11:00 p.m. Owatonna
   A
  68.8 Kerkhoven-Murdock-Sunburg
  67.7 Winona Cotter
  64.3 Dover-Eyota
  62.0 Lake City
  56.6 NRHEG

   AA
  74.7 Milaca
  73.7 Henry Sibley
  62.1 Richfield

   AAA
  82.3 728 Cadets (Grand Champions)
  81.1 Waconia
  80.4 Mankato 77 Lancers

   Host
  Owatonna

June 18 Saturday 6:00 p.m. Waconia
   A
  64.7 Winona Cotter (Winds, Percussion & Color Guard)
  60.3 Dassel-Cokato
  56.7 Richfield
  57.7 NRHEG (Disqualified from awards due to timing penalties)

   AA
  77.4 Litchfield (Winds, Percussion & Color Guard)
  72.3 Henry Sibley
  60.4 Maple Grove
  56.7 Hutchinson

   AAA
  82.4 728 Cadets (Grand Champions, Winds, Percussion, Color Guard & Owa-Conia Champions)
  77.1 Mankato 77 Lancers
  74.1 Owatonna
  62.4 Blaine
​  76.0 Champlin Park (Disqualified from awards due to timing penalties)

   Host
  Waconia

June 18 Saturday 6:00 p.m. Buffalo
   A
  75.4 Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Drum Major)
​  72.3 Benson
  67.0 St. Peter
  51.8 Maple Lake

   AA
  73.1 Patriots (Drum Line & Winds)
  69.7 Sartell
  67.4 St. Francis
  67.4 St. Michael-Albertville (Disqualified from awards due to timing penalties)

   Grand Champion
  78.9 Alexandria (Color Guard)

   Host
  Buffalo

June 19 Sunday 12:00 p.m. Winona
   Open Class
  66.1 Maple Grove
  60.4 Onalaska

   Hosts
  Winona Cotter Middle School
  Winona Middle School
  Winona Cotter High School
  Winona High School

June 19 Sunday 1:00 p.m. Hutchinson
   A
  69.6 Dassel-Cokato (Color Guard)
  67.0 St. Peter
  52.7 Maple Lake

   AA
  79.8 Owatonna
  67.9 Hibbing

   Grand Champion
  84.2 Litchfield (Color Guard)

   Host
  Hutchinson

June 22 Wednesday 6:30 p.m. Foley
   A
  68.4 Lake City (Percussion & Color Guard)
  62.6 Albany
  58.9 New York Mills

   AA
  81.1 Milaca (Color Guard)
  77.85 Bemidji
  69.0 Maple Grove
  68.4 Hutchinson (Percussion)

   AAA
  81.8 Sauk Rapids-Rice (Grand Champions, Percussion & Color Guard)
  81.1 Buffalo
  72.8 Solar Sound
  71.5 St. Francis
  68.45 Blaine

   Host
  Foley

June 23 Thursday 6:30 p.m. Brooklyn Center
   A
  75.1 St. Michael-Albertville
  72.2 Viginia
  69.7 Richfield

   AA
  82.3 Buffalo
  79.7 Champlin Park

   Grand Champion
  83.7 Mankato 77 Lancers

June 24 Friday 6:00 p.m. Sauk Rapids
   Middle School
  54.9 Milaca Junior High
  54.1 Sartell Middle School

   A
  78.2 Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Color Guard and Percussion)
  76.6 Benson
  66.4 Foley
  62.2 Albany

   AA
  79.2 Alexandria (Color Guard and Percussion)
  74.1 Sartell

   AAA
  83.45 Buffalo (Color Guard)
  80.4 Champlin Park (Percussion)
​  80.4 Owatonna
  75.8 Solar Sound 

   Hosts
  Sauk Rapids-Rice Middle School
  Sauk Rapids-Rice High School

June 24 Friday 6:15 p.m. Rochester
   A
  80.8 Winona Cotter (Grand Champion)
  78.6 Lake City
  78.4 NRHEG
  78.2 Dover Eyota

   AA
  79.7 Dassel-Cokato
  78.9 St. Michael-Albertville
  76.4 Hastings
  72.8 Richfield

   Hosts
  Rochester Century
  Rochester Mayo
  Rochester John Marshall
  Rochester Lourdes

June 25 Saturday 10:00 a.m. St. Cloud
   A
  85.4 Litchfield (Grand Champion & Drumline)
  81.9 Henry Sibley (Color Guard)
  81.5 Milaca
  75.6 Sartell
  67.1 Foley

   AA
  84.5 Mankato 77 Lancers (Color Guard)
  83.7 Buffalo
  81.8 Champlin Park
  81.45 Owatonna
  80.1 Sauk Rapids-Rice (Percussion)
  75.4 St. Michael-Albertville​

   Hosts
  Blue Jackets
  Solar Sound

June 25 Saturday 12:00 p.m. Rogers
   Hosts
  728 Cadets

   Open
  83.7 Champlin Park (Percussion & Color Guard)
  73.5 St. Francis

June 26 Sunday 1:30 p.m. Alexandria
   A
  77.5 Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Color Guard & People's Choice)
  77.0 Winona Cotter (Winds & Percussion)
  60.2 Albany
  57.9 New York Mills
  56.9 Maple Lake

   AA
  79.1 Milaca (Winds & Color Guard)
  73.8 Dassel-Cokato (Percussion)
  70.1 Fergus Falls
  68.9 Richfield
  66.5 Hutchinson

   AAA
  89.2 Waconia (Winds, Percussion & Grand Champion)
  82.2 Henry Sibley (Color Guard)
  82.1 Sauk Rapids Rice
  73.2 Sartell
  72.3 Solar Sound

   AAAA
  89.1 728 Cadets (Winds, Percussion & Color Guard)
  87.3 Mankato 77 Lancers
  80.2 Champlin Park
  75.5 St. Michael-Albertville

   Exhibition
​  Alexandria 
  Calgary Stampede Showband (Calgary, Alberta, Canada) - Honor Unit 
  Calgary Stetson Show Band (Calgary, Alberta, Canada) - Honor Unit 
  Calgary Round-Up Band (Calgary, Alberta, Canada) - Honor Unit 
  Minnesota Brass Drum and Bugle Corps - Honor Unity

June 26 Sunday 2:00 p.m. Lake City
   A  
  84.8 Litchfield (Guard, Drumline & Drum Major)
  72.4 Benson
  64.5 Zumbrota-Mazeppa

   AA
  81.4 Owatonna (Guard)
  80.2 Bemidji (Drumline & Drum Major)
  73.7 Patriots
  70.3 Hastings

   Host
  Lake City

June 27 Monday 6:15 p.m. Roseville
   A
  89.9 Litchfield (Grand Champion & Drum Major)
  71.8 Lake City
  68.7 Richfield

   AA
  82.4 Henry Sibley
  81.2 Alexandria
  75.5 Champlin Park
  73.6 St. Michael-Albertville

   AAA
  89.5 728 Cadets (Percussion & Color Guard)
  88.3 Waconia (Winds)
  82.3 Buffalo
  78.7 Patriots
  68.8 Blaine

July 4 Monday 10:00 a.m. Delano
   Open
  88.2 Waconia
  87.3 728 Cadets
  76.4 St. Michael-Albertville
  66.3 Lakeville South

   Host
  Delano

   Professional Class
  Chopstix Percussion
  Minnesota Brass (Best of Show)
  Vikings Skol Line
  River City Drum and Bugle Corps
  Top Chops Brass Line
  Pan Handlers Steel Drum Band
  Su Fu Du

July 7 Thursday 6:30 p.m. Isanti
   Open
  88.2 728 Cadets (Percussion & Color Guard)
  77.7 St. Michael-Albertville
  77.0 Hibbing
  73.6 St. Francis
  59.3 Chisago Lakes

   Host
  Cambridge-Isanti


2015 Parades and Results

June 10 Wednesday 7:00 p.m. Paynesville
   Open Class
  74.0 Mankato 77 Lancers
  57.4 Hutchinson
  50.0 Foley
  46.5 Maple Lake

   Exhibition
  Annandale Drum Line
  ROCORI Middle School

June 11 Thursday 6:00 p.m. Princeton
   A
  73.4 Benson
  64.4 Foley
  62.2 Dassel-Cokato
  54.3 Maple Lake

   AA
  77.1 Litchfield
  74.9 Sauk Rapids-Rice
  74.6 Milaca
  64.6 St. Francis

   AAA
  77.5 728 Cadets (Color Guard, Drumline)
  76.9 Waconia
  60.8 Blaine

   Exhibition
  Milaca Junior High

June 13 Saturday 10:00 a.m. Sartell
   A
  70.5 Hutchinson
  68.6 Foley
  58.2 Albany

   AA
  67.5 St. Francis
  63.0 Crusaders of Faribault

   AAA
  76.9 Mankato 77 Lancers
  70.5 Solar Sound

   Exhibition
  Sauk Rapids Middle School

   Hosts
  Sartell High School
  Sartell Middle School

June 14 Sunday 6:30 p.m. Benson
   A
  72.3 Kerkhoven-Murdock-Sunburg
  57.8 Albany
  56.3 Bertha-Hewitt

   AA
  69.0 Fergus Falls
  60.4 Hutchinson
  55.0 Crusaders of Faribault  

   AAA
  77.3 Mankato 77 Lancers
  71.1 Bemidji
  71.0 Alexandria (Not considered for awards due to timing penalties)
  64.8 Patriots (Not considered for awards due to timing penalties)

   Grand Champion
  81.4 Litchfield (Percussion, Winds, Color Guard)

   Host
  Benson  

June 14 Sunday 1:30 p.m. Albertville
   Open Class
  78.9 728 Cadets
  78.0 Waconia
  76.7 Buffalo
  71.5 Maple Grove
  69.7 St. Francis
  65.6 Lake City

   Exhibition
  Annandale Drum Line
  Faribault Middle School

   Hosts
  St. Michael-Albertville HIgh School
  St. Michael-Albertville Junior High

June 17 Wednesday 6:30 p.m. Foley
   A
  82.1 Litchfield
  79.0 Milaca
  66.5 Lake City
  58.8 Bertha-Hewitt
  58.2 Albany

   AA
  78.8 Sauk Rapids-Rice
  69.4 St. Francis
  65.6 Bemidji (1 pt penalty due to timing issues)
  64.4 Maple Grove
  67.7 St. Michael-Albertville (Not considered for awards due to timing penalties)

   AAA
  80.3 Mankato 77 Lancers
  79.0 Buffalo
  75.6 Champlin Park
  69.3 Solar Sound

   Host
  Foley

June 18 Thursday 5:30 p.m. Milaca
   Middle School
  52.8 Sauk Rapids-Rice Middle School
  52.6 Sartell Middle School

   A
  75.1 Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Drum Major)
  71.5 Benson
  69.7 Lake City
  59.1 Foley
  55.9 Royalton
  54.8 Maple Lake

   AA
  77.9 Park Center (Drum Major)
  77.4 Henry Sibley
  77.1 Sauk Rapids-Rice
  73.7 Bemidji
  68.0 Sartell
  60.6 Albany

   AAA
  78.6 Buffalo
  76.5 Champlin Park (1 pt penalty for timing)
  74.6 Patriots
  71.7 Blaine

   Grand Champion
  82.5 728 Cadets (Drum Major)

June 19 Friday 6:00 p.m. Lake Crystal
   A
  68.5 Winona Cotter
  67.3 Dover Eyota
  65.6 St. Peter
  63.1 NRHEG

   AA
  77.1 Park Center
  75.5 Henry Sibley (Color Guard)
  69.4 Waseca

   AAA
  83.0 Waconia (Grand Champion, Percussion, Winds, Drum Major)
  82.4 Mankato 77 Lancers
  73.9 Owatonna
  63.2 Blaine

June 20 Saturday 12:00 p.m. Rogers
   Open Class
  73.5 St. Michael-Albertville (Percussion, Color Guard)
  65.0 St. Francis
  63.4 Blaine
  59.8 Dassel-Cokato
  54.2 Milaca Junior High

June 20 Saturday 11:00 a.m. Owatonna
   A
  72.4 Kerkhoven-Murdock-Sunberg (Hornline, Marching, Color Guard)
  69.8 Winona Cotter (Percussion)
  67.8 Lake City
  65.1 Dover-Eyota (Drum Major)

  AA
  77.4 Milaca (Hornline & Marching)
  76.7 Henry Sibley (Percussion, Color Guard & Drum Major)
  64.8 Maple Grove
  61.2 Richfield

   AAA
  84.1 Mankato 77 Lancers (Grand Champion & Marching)
  83.2 Waconia
  83.1 728 Cadets (Hornline, Percussion, Color Guard, Drum Major)
  77.7 Champlin Park

   Host
  Owatonna

   Exhibition
  Faribault Crusaders

June 20 Saturday 6:00 p.m. Waconia
   A
  80.1 Litchfield (Drum Line, Color Guard)
  65.2 Hutchinson
  62.5 Winona Cotter
  61.3 Richfield
  57.1 NRHEG

   AA
  77.6 Park Center (Drum Line, Color Guard)
  75.5 Henry Sibley
  68.4 Sauk Rapids RIce
  63.5 Maple Grove
  62.9 St. Francis

   AAA
  84.0 728 Cadets (Grand Champion, Drum Line, Color Guard, Peoples Choice, Owat-onia Grand Champion)
  82.3 Mankato 77 Lancers
  76.4 Champlin Park
  72.2 Owatonna
  65.4 Blaine

   Host
  Waconia

June 20 Saturday 6:00 p.m. Zumbrota
   Open Class
  77.1 Milaca (Winds, Color Guard, Drumline)
  68.5 Lake City

   Host
  Zumbrota-Mazeppa

   Exhibition
  Winona Middle School

June 20 Saturday 6:00 p.m. Buffalo
   Grand Champion
  79.6 Benson (Winds, Drum Major)

   AA
  76.7 St. Michael Albertville (Percussion, Color Guard)
  63.6 Dassel-Cokato

   A
  66.4 St. Peter
  58.7 Bertha-Hewitt
  55.6 Maple Lake

   Host
  Buffalo

June 21 Sunday 12:30 p.m. Winona
   Hosts
  Winona Cotter High School
  Winona Sr. High
  Winona Cotter Jr High
  Winona Middle School

   Open Class
  79.6 Owatonna (Percussion and Color Guard)
  76.1 Zumbrotta-Mazeppa (Winds and Drum Major)
  66.4 Onalaska

June 21 Sunday 1:00 p.m. Hutchinson
   Grand Champion
  87.6 Litchfield (Color Guard)

   AA
  86.1 Waconia
  68.8 Dassel-Cokato

   A
  77.5 Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Color Guard)
  68.3 St. Peter
  53.4 Maple Lake

   Host
  Hutchinson

June 25 Thursday 6:30 p.m. Brooklyn Center
   Grand Champion
  82.6 Mankato 77 Lancers

   AA
  80.9 Buffalo
  79.7 Champlin Park

   A
  81.7 Park Center
  71.2 Richfield
  70.6 Blaine

June 25 Thursday 6:30 p.m. Fridley
​   Open 
  72.9 St. Michael-Albertville
  67.4 Maple Grove
  66.4 Maple Lake

June 26 Friday 6:00 p.m. Sauk Rapids
   Middle School
  54.0 Milaca Middle School
  53.3 Sartell Middle School

   A
  75.4 Kerkhoven-Murdock-Sunburg (Percussion & Color Guard)
  61.4 Bertha-Hewitt
  61.2 Foley
  60.5 Royalton

   AA
  85.7 Litchfield (Percussion & Color Guard)
  82.9 Park Center
  69.3 Sartell

   AAA
  86.9 728 Cadets (Percussion & Color Guard)
  83.6 Buffalo
  81.0 Champlin Park

   Hosts
  Sauk Rapids-Rice High School
  Sauk Rapids-Rice Middle School

June 26 Friday 6:15 p.m. Rochester
   A
  77.8 Dover-Eyota
  76.5 Zumbrota-Mazeppa
  75.8 Winona Cotter
  74.4 Lake City
  68.2 Richfield

   AA
  83.4 Waconia
  76.0 Alexandria
  71.0 Cumberland, WI

   Hosts
  Rochester Century
  Rochester John Marshall
  Rochester Lourdes
  Rochester Mayo

June 27 Saturday 10:00 a.m. St. Cloud
   Class A
  82.8 Litchfield
  78.1 Milaca
  73.4 Winona Cotter
  71.4 Sartell-St. Stephen
  66.5 Foley

   Class AA
  84.5 728 Cadets
  82.8 Mankato Lancers
  81.3 Henry Sibley
  79.7 Buffalo
  78.0 Sauk Rapids-Rice
  73.3 St. Michael-Albertville

   Hosts
  Solar Sound
  Blue Jackets

June 28 Sunday 1:30 p.m. Alexandria
   A
  77.1 Kerhoven-Murdock-Sunberg (Percussion & Color Guard)
  73.0 Winona Cotter (Winds)
  60.7 Bertha-Hewitt
  59.5 Maple Lake
  57.8 New York Mills

   AA
  71.9 Hutchinson (Winds & Percussion)
  66.9 Fergus Falls
  65.4 Richfield (Color Guard)
  61.6 Albany

   AAA
  89.2 Waconia (Percussion & Winds)
  84.5 Park Center
  83.2 Henry Sibley (Color Guard)
  81.5 Sauk Rapids-Rice

   AAAA
  92.1 728 Cadets (Grand Champion, People's Choice, Percussion & Color Guard)
  90.9 Mankato 77 Lancers (Winds)
  86.6 Champlin Park

   Host
  Alexandria 

   Honor Units
  Store Bergan Skolekorps (Sandefjord, Norway) 
  Minnesota Brass Drum & Bugle Corps

June 28 Sunday 2:00 p.m. Lake City
   A
  87.7 Litchfield (Drum Line & Color Guard)
  82.8 Milaca (Drum Major)
  78.9 Benson
  75.3 Zumbrota-Mazeppa
  69.7 Virginia

   AA
  82.7 Owatonna (Drum Line & Drum Major)
  78.8 Patriots
  78.2 Bemidji (Color Guard)
  77.4 St. Michael-Albertville

   Host
  Lake City

June 29 Monday 6:15 p.m. Roseville
   A
  87.9 Litchfield
  76.4 Zumbrota-Mazeppa
  69.8 Richfield

   AA
​  83.8 Henry Sibley
  82.9 Champlin Park
  76.7 Alexandria (1pt deduction for timing penalty)
  76.0 St. Michael-Albertville

   AAA
  90.1 728 Cadets (Grand Champion, Winds, Drum Line, Color Guard)
  84.2 Buffalo (Drum Major)
  78.8 Patriots
  71.0 Blaine

July 9 Thursday 6:30 p.m. Isanti
   Open Class
  89.9 728 Cadets (Percussion & Color Guard)
  79.6 Hibbing
  76.4 St. Francis
  64.4 New Richmond
  57.2 Chisago Lakes

   Host
  Cambridge-Isanti


Interested in learning more?
2014 Parades and Results

June 11 Wednesday 7:00 Paynesville
  Cancelled due to weather.

June 12 Thursday 6:00 p.m. Princeton
  GRAND CHAMPION
  80.8 Champlin Park

   AAA
  79.8 728 Cadets (Color Guard and Drumline)
  73.2 The Patriots

   AA
  74.0 Milaca
  69.1 St. Francis
  68.4 Hutchinson

   A
  73.9 Benson
  66.2 Dassel-Cokato
  64.9 Maple Lake

   MIDDLE SCHOOL
  52.1 Milaca Jr. High

June 13 Friday 6:00 p.m. Lake Crystal 
​  AAA
  76.7 Mankato 77 Lancers (Grand Champions, Percussion, Drum Major)
  76.4 728 Cadets (Winds, Color Guard)
  74.9 Waconia
  60.2 Blaine

   AA
  74.9 Park Center
  71.2 Worthington (People's Choice)
  70.5 Owatonna
  70.1 Henry Sibley

   A
  64.5 Winona Cotter
  62.4 NRHEG
  59.3 St. Peter (Spirit Award)
  57.6 Dover Eyota  

June 14 Saturday 9:30 a.m. Brooklyn Park 
   OPEN CLASS
  79.9 Champlin Park
  69.1 Osseo
  68.0 Hibbing

   HOST
  Park Center

June 14 Saturday 10:00 a.m. Sartell
  Cancelled due to weather

June 14 Saturday 6:00 p.m. Buffalo
   GRAND CHAMPION
  81.3 Waconia (Music, Marching, GE, Percussion, Color Guard)

   AA
  76.8 Alexandria
  65.7 St. Francis

   A
  64.1 St. Peter
  61.2 Dassel-Cokato
  61.1 Bertha-Hewitt

  HOST
  Buffalo
Note: Not all bands were able to finish the parade due to rain. 

June 14 Saturday 6:30 p.m. Benson
   GRAND CHAMPION
  80.0 Mankato 77 Lancers (Color Guard)

   AAA
  79.0 Champlin Park (Percussion)
  74.0 The Patriots

   AA
  68.0 Hutchinson
  63.0 Bemidji

   A
  72.0 Kerkhoven-Murdock-Sunberg

   HOST
  Benson
Note: The 2014 parade experienced inclement weather. Judging was modified because a constant downpour of rain made the judges' recorders and score sheets unusable. After observing each performance the judges met as a team to determine a score. Six out of the ten bands on the roster chose to perform.

June 15 Sunday 12:30 p.m. Winona 
   OPEN CLASS
  77.8 Owatonna (Percussion, Color Guard, Winds, Drum Majors)
  67.9 Zumbrota-Mazeppa
  64.3 Lake City
  63.5 New Prague

   HOSTS
  Winona Cotter Middle School
  Winona Middle School
  Winona Cotter High School
  Winona High School

June 15 Sunday 1:00 p.m. Hutchinson
   AA
  75.5 Mankato 77 Lancers (Color Guard, Grand Champion)
  74.3 Waconia
  70.5 Litchfield

   A
  67.6 Kerkhoven-Murdock-Sunberg (Color Guard)
  59.9 Dassel-Cokato
  58.3 Maple Lake

   HOST
  Hutchinson

June 15 Sunday 1:30 p.m. Albertville
   OPEN CLASS
  78.8 728 Cadets
  74.1 Benson
  66.3 St. Peter
  66.2 St. Francis

   HOST
  St. Michael-Albertville

June 18 Wednesday 6:30 p.m. Foley
   AAA
  70.7 Buffalo
  68.5 St. Cloud All-City
  64.8 St. Michael-Albertville
  58.7 Blaine

   AA
  75.1 Milaca (Grand Champion)
  74.3 Litchfield
  65.0 St. Francis
  53.1 Albany

   A
  60.3 Lake City
  57.1 Bertha-Hewitt
  53.8 New York Mills
  52.4 Maple Lake  

   HOST
  Foley

June 19 Thursday 6:00 p.m. Milaca 
   A
  62.4 Albany (Drum Major, Percussion, Color Guard)
  59.4 Foley

   AA
  82.6 Park Center (Drum Major, Percussion, Color Guard)
  79.2 Henry Sibley
  78.2 Alexandria
  77.5 Sauk Rapids-Rice
  67.5 Bemidji

   AAA
  85.3 728 Cadets (Grand Champions, Percussion, Color Guard)
  84.3 Mankato 77 Lancers (Drum Major)
  82.2 Champlin Park
  80.6 Buffalo
  78.1 St. Cloud All-City

   HOSTS
  Milaca Jr. High
  Milaca Sr. High

June 21 Saturday 12:00 p.m. Rogers
   OPEN CLASS
  80.9 Buffalo (Grand Champion, Percussion, Color Guard)
  75.8 St. Michael-Albertville (Drum Major)
  61.6 Dover-Eyota
  59.1 St. Francis
  51.0 Milaca Jr. High

June 21 Saturday 11:30 a.m. Owatonna 
   A
  68.2 Kerkhoven-Murdock-Sunberg (Hornline, M&M, Drum Majors, Drumline, Color Guard)
  62.6 Lake City
  59.7 NRHEG
  56.2 Maple River

   AA
  72.8 Henry Sibley (Drumline, Color Guard)
  65.7 Maple Grove
  62.3 Richfield

   AAA
  81.7 Makato 77 Lancers (Grand Champion, M&M, Drum Major)
  81.3 728 Cadets (Hornline, Drumline, Color Guard)
  80.0 Waconia
  74.9 Osseo

   HOST
  Owatonna

June 21 Saturday 6:00 p.m. Waconia
   A
  73.7 Henry Sibley (Percussion, Color Guard)
  72.3 Kerkhoven-Murdock-Sunberg (Winds)
  71.4 Winona Cotter
  66.7 Hutchinson
  64.2 Dassel-Cokato
  61.8 Richfield

   AA
  80.1 Park Center (Color Guard)
  77.0 Litchfield (Percussion, Winds)
  72.2 Sauk Rapids-Rice
  66.2 St. Francis
  62.9 New Prague

   AAA
  84.8 728 Cadets (Grand Champion, Winds, Percussion, Color Guard)
  84.2 Mankato 77 Lancers
  82.9 Champlin Park
  75.9 Owatonna
  75.0 St. Cloud All City  
  68.3 Blaine

   Hosts
  Waconia

June 21 Saturday 6:00 p.m. Zumbrota
   OPEN CLASS
  81.7 Milaca (Drumline, Color Guard, Winds)
  70.9 Lake City
  67.8 Maple Grove

   Host
  Zumbrota-Mazeppa

June 26 Thursday 7:00 p.m. Fridley
   AA
  86.9 728 Cadets
  84.8 Waconia
  78.7 Owatonna
  76.6 Alexandria
  76.3 St. Cloud All City

  A
  80.3 Litchfield
  75.0 Lake City
  74.7 St. Michael-Albertville
  67.7 Maple River

June 26 Thursday 6:30 p.m. Brooklyn Center
   GRAND CHAMPION
  82.2 Mankato 77 Lancers

  AA
  80.2 Champlin Park
  79.4 Buffalo

  A
  81.4 Park Center
  66.7 Richfield
  65.2 Blaine 

June 27 Friday 6:15 p.m. Rochester
  AAA
  83.5 Waconia (Grand Champions)
  76.8 The Patriots
  72.0 Hastings

  AA
  76.9 Henry Sibley
  68.2 Richfield
  65.0 New Prague

  A
  76.9 Winona Cotter
  71.8 Lake City
  68.5 Zumbrota-Mazeppa
  68.1 Dover Eyota

   HOSTS
  Lourdes High School
  Lourdes Middle School

June 27 Friday 6:00 p.m. Sauk Rapids
  AAA
  83.2 Champlin Park (Color Guard, Percussion)
  80.6 Buffalo
  77.2 Osseo

  AA
  81.8 Park Center (Color Guard)
  81.7 Litchfield (Percussion)
  68.2 Sartell

  A
  77.9 Kerkhoven-Murdock-Sunberg (Color Guard, Percussion)
  76.4 Benson
  69.4 Albany
  67.0 Bertha-Hewitt

   JUNIOR HIGH
  61.4 Milaca Jr. High
  59.2 Sartell Middle School

   HOSTS
  Sauk Rapids-Rice Middle School
  Sauk Rapids-Rice High School

June 28 Saturday 10:00 a.m. St. Cloud
  AA
  85.6 728 Cadets (Grand Champions, Percussion, Color Guard)
  84.4 Mankato 77 Lancers
  79.7 Buffalo
  77.2 Sauk Rapids-Rice
  73.6 St. Michael-Albertville

  A
  82.7 Litchfield (Percussion, Color Guard)
  78.6 Milaca
  67.9 Virginia
  61.0 Foley
  58.2 Maple Lake

   HOSTS
  St. Cloud All-City
  St. Cloud Blue Jackets

June 28 Saturday 6:00 p.m. St. James
   OPEN CLASS
  80.3 Owatonna
  65.9 St. Francis
  63.0 Fairmont
  62.1 Maple River
  62.1 Fulda

   HOST
  St. James

June 29 Sunday 1:30 p.m. Alexandria
  Alexandria - Host 
  Alexandria Alumni Band - Honor Unit 
  Minnesota Brass Drum & Bugle Corps - Honor Unit 

  AAAA
  89.9 728 Cadets (Grand Champions, Percussion, Color Guard)
  89.8 Mankato 77 Lancers (Winds)
  85.2 Champlin Park
  77.8 St. Cloud All-City

  AAA
  87.6 Waconia (Winds, Percussion, People's Choice)
  85.85 Park Center (Color Guard)
  76.8 Sauk Rapids-Rice
  69.2 Bemidji
  67.8 Fergus Falls

  AA
  80.6 Henry Sibley (Winds, Percussion, Color Guard)
  70.5 Hutchinson
  67.7 Richfield
  67.0 Virginia
  64.6 Albany

  A
  75.5 Kerkhoven-Murdock-Sunberg (Color Guard)
  75.2 Winona Cotter (Winds, Percussion)
  72.7 Benson
  60.4 New York Mills
  59.9 Bertha-Hewitt
  55.7 Maple Lake

June 29 Sunday 2:00 p.m. Lake City
  AA
  83.6 Owatonna (Drum Line, Drum Major)
  76.8 St. Michael-Albertville
  76.5 Osseo (Color Guard)
  68.9 Hastings

  A
  86.0 Litchfield (Color Guard, Drum Line)
  80.4 Milaca (Drum Major)
  64.7 Zumbrota-Mazeppa
  59.9 New Prague

   HOST
  Lake City

June 30 Monday 6:15 p.m. Roseville
  AAA
  90.3 728 Cadets (Grand Champions)
  84.2 Champlin Park
  81.0 Buffalo
  68.1 Blaine

  AA
  87.5 Waconia
  78.4 Alexandria
  76.5 St. Michael-Albertville
  75.0 Hastings

  A
  81.2 Litchfield
  80.9 Henry Sibley
  72.8 Richfield

July 10 Thursday 6:30 p.m. Isanti
   OPEN CLASS
  Hibbing 77.9
  St. Francis 73.3
  Chisago Lakes 60.6

2013 Parades and Results

June 8 Saturday 10:00 a.m. Sartell
  MIDDLE SCHOOL
  54.4 Milaca Jr. High
  49.6 Sauk Rapid Rice Middle School
  45.2 ROCORI Middle School 

  HIGH SCHOOL
  69.0 Sauk Rapids Rice
  59.6 New York Mills
  55.2 Dassel-Cokato

  HOST
  Sartell Middle School

June 9 Sunday 1:30 p.m. Albertville  
  OPEN CLASS
  71.1 728 Cadets
  67.2 Litchfield
  66.2 Benson
  57.6 New York Mills
  53.6 St. Francis

  HOST
  St. Michael-Albertville

June 12 Wednesday 7:00 p.m. Paynesville
  82.6 Litchfield
  80.3 Sauk Rapids-Rice
  63.0 Bertha-Hewitt
  58.9 St. Francis

June 13 Thursday 6:00 p.m. Princeton
  A
  71.3 Milaca
  68.9 Benson
  61.5 St. Francis
  60.5 Hutchinson
  57.0 Maple Lake

  AA
  70.5 Osseo (Color Guard)
  67.5 Champlin Park
  62.1 Anoka

  AAA
  74.5 Mankato 77 Lancers (Drum Majors)
  74.2 Waconia
  73.7 728 Cadets (Percussion)
  73.1 The Patriots

  JUNIOR
  50.6 Milaca Jr. High

June 14 Friday 6:30 p.m. Benson
​ A
  73.9 Kerkhoven-Murdock-Sunberg (People's Choice)
​ 62.7 New York Mills
  62.5 Bertha-Hewitt

​ AA
  73.9 Alexandria​ (Color Guard)
  67.2 Fergus Falls
  62.8 Hutchinson

  AAA
  64.2 Bemidji
  63.1 Maple Grove

  GRAND CHAMPION
  74.6 The Patriots (Percussion)

  HOST
​ Benson

June 14 Friday 6:00 p.m. Lake Crystal
  A
  64.5 Winona Cotter
  64.3 Lake City
  62.7 St. Peter
  60.8 NRHEG

  AA
  76.3 Waconia
  71.9 Worthington (People's Choice)
  68.1 Henry Sibley

  AAA
  79.4 Mankato 77 Lancers (Grand Champion, Percussion, Winds, & Drum Ma)
  79.3 Park Center (Color Guard)
  70.4 Owatonna

June 15 Saturday 11:00 p.m. Owatonna
  A
  68.8 Kerkhoven-Murdock-Sunberg (Color Guard, Hornline, Drum Major, Marching & Maneuvering)
  64.4 Dover-Eyota (Drumline)
  62.35 Lake City
  60.9 NRHEG

  AA
  72.5 Osseo (Color Guard, Drum Major, Marching & Maneuvering)
  68.6 Henry Sibley
  67.7 Waseca (Drumline, Hornline)
  63.9 Richfield

  AAA
​ 77.4 728 Cadets (Grand Champions, Color Guard, Drumline, Marching & Maneuvering)
  76.85 Mankato 77 Lancers (People's Choice, Drum Major)
  75.3 Waconia (Hornline)

  HOST
  Owatonna

June 15 Saturday 6:00 p.m. Zumbrota
  OPEN CLASS
  75.8 Milaca (Color Guard)
  75.1 The Patriots (Winds & Percussion)
  73.9 Kerkhoven-Murdock-Sunberg
  69.7 Dover-Eyota
  69.3 Lake City

  HOST
  Zumbrota-Mazeppa

June 15 Saturday 6:00 p.m. Waconia
  A
  65.7 Henry Sibley (Percussion & Color Guard)
  64.3 Winona Cotter (Winds)
  59.3 Richfield
  54.4 St. Francis

  AA
  73.3 Litchfield (Winds & Color Guard)
  71.6 Sauk Rapids Rice (Percussion)
  70.4 Champlin Park
  60.9 Maple Grove

  AAA
  82.7 728 Cadets (Grand Champion, Winds, Percussion)
  79.8 Mankato 77 Lancers
  79.5 Park Center (Color Guard)
  68.1 Owatonna

  HOST
  Waconia

June 15 Saturday 6:00 p.m. Buffalo
  A
  66.7 Benson
  62.3 Dassel-Cokato
  60.9 Hutchinson
  59.8 Maple Lake

  AA
  76.6 Alexandria
  64.1 St. Michael-Albertville
  61.3 Blaine
  61.0 Anoka

  GRAND CHAMPION
  76.7 St. Cloud All City

  HOST
  Buffalo

June 16 Sunday 1:00 p.m. Hutchinson
  A
  75.9 Litchfield (Color Guard)
  67.6 Dassel-Cokato
  55.8 Maple Lake

  AA
  81.1 Makato 77 Lancers (Color Guard & Grand Champion)
  79.3 Waconia
  72.4 Hibbing

  HOST
  Hutchinson

June 19 Wednesday 6:30 p.m. Foley
  A
  72.2 Lake City
  65.7 Bertha-Hewitt
  65.5 Albany
  60.0 Royalton

  AA
  79.9 Milaca
  78.5 Litchfield
  77.8 Sauk Rapids-Rice
  69.5 St. Michael Albertville

  AAA
  83.6 728 Cadets (Grand Champion)
  78.9 Buffalo
  78.7 St. Cloud All City
  69.3 Blaine

  HOST
  Foley

June 20 Thursday 6:00 p.m. Milaca
  A
  72.9 Kerkhoven-Murdock-Sunberg (Color Guard & Drum Major)
  71.6 Lake City
  67.1 New York Mills
  64.4 Albany (Drumline)
  61.0 Foley

  AA
  80.7 Osseo (Color Guard & Drum Major)
  78.8 Suak Rapids-Rice (Drumline)
  76.0 Champlin Park
  73.1 St. Michael-Albertville

  AAA
  79.2 St. Cloud All City (Color Guard)
  78.8 Buffalo

  GRAND CHAMPION
  82.4 Park Center (AAA Drumline & Drum Majors)

  JR HIGH
  59.1 Forest Lake
  56.9 Sauk Rapids
  56.4 Sartell

  EXHIBITION
  Zumbrota Mazeppa
  Milaca Elementary
  Milaca Jr. High
  Milaca Sr. High
  Milaca Alumni

June 22 Saturday 12:00 p.m. Rogers
  OPEN CLASS
  81.2 Litchfield
  77.5 Champlin Park
  68.1 St. Michael-Albertville
  66.1 NRHEG
  57.8 Milaca Jr. High

  HOST
  728 Cadets

June 22 Saturday 6:00 p.m. St. James
  A
  64.6 St. Francis
  63.1 Fairmont

  AA
  82.7 Mankato 77 Lancers (Grand Champions)
  80.2 Osseo
  76.8 Alexandria
  76.1 Owatonna

  HOSTS
  St. James
  St. James Jr. High

June 23 Sunday 12:30 p.m. Winona
  A
  79.4 Litchfield
  77.3 Kerkhoven-Murdock-Suberg
  73.9 Henry Sibley
  68.7 Lake City
  64.0 Dassel-Cokato
  63.9 Maple Grove

  AA
  85.2 Mankato 77 Lancers (Winds, Color Guard, Percussion, DM)
  76.7 Owatonna
  66.3 Onalaska

  HOSTS
  Winona Cotter Middle School
  Winona Middle School
  Winona Cotter High School
  Winona High School

June 24 Monday 6:15 p.m. Roseville
  A
  77.3 Litchfield
  72.05 Henry Sibley
  64.2 Richfield

  AA
  79.2 Waconia
  75.2 Alexandria
  72.2 Champlin Park
  71.1 St. Michael-Albertville

  AAA
  84.5 Mankato 77 Lancers (Grand Champion, Winds & Drum Majors)
  82.9 728 Cadets (Color Guard & Percussion)
  82.1 Park Center
  78.6 Buffalo
  74.6 Patriots

June 27 Thursday 6:30 p.m. Brooklyn Center
  GRAND CHAMPION
  86.6 Mankato 77 Lancers

  A
  80.2 Sauk Rapids-Rice
  75.8 Henry Sibley
  66.7 St. Peter

  AA
  84.0 Park Center
  79.6 Buffalo
  79.2 Champlin Park

June 27 Thursday 6:30 p.m. Fridley
  A
  74.0 Alexandria
  61.7 Maple Lake
  58.3 St. Francis
  55.3 Maple River

  AA
  79.7 Waconia
  70.2 St. Michael-Albertville
  64.3 Maple Grove
  62.6 Anoka
  62.0 Blaine

June 28 Friday 6:00 p.m. Rochester
  A
  75.9 Lake City
  75.1 Winona Cotter
  72.1 Zumbrota-Mazeppa
  70.9 Dover-Eyota
  68.6 NRHEG

  AA
  69.9 Richfield
  65.6 Hudson

  GRAND CHAMPION
  80.8 Litchfield

June 29 Saturday 12:00 p.m. Osseo
  A
  71.7 Henry Sibley
  70.8 Winona Cotter
  63.7 Richfield
  62.9 St. Peter
  62.5 Albany

  AA
  79.0 Waconia
  75.0 Champlin Park
  73.3 Owatonna
  69.15 St. Michael-Albertville
  60.7 Maple Grove

  AAA
  86.4 Mankato 77 Lancers (Co-Grand Champion & Winds)
  86.4 728 Cadets (Co-Grand Champion, Percussion & Color Guard)
  85.0 Park Center
  76.6 The Patriots

  HOST
  Osseo

  EXHIBITION
  Osseo Alumni Band
  Robbinsdale City Marching Band

June 29 Saturday 10:00 p.m. St. Cloud
  A
  76.6 Milaca (Color Guard & Percussion)
  68.5 New York Mills
  68.1 Virginia
  66.8 Maple Lake
  65.4 Bertha-Hewitt
  58.2 Foley

  AA
  87.6 Mankato 77 Lancers (Grand Champion & Percussion)
  85.8 728 Cadets (Color Guard)
  80.6 Sauk Rapids-Rice
  80.5 Buffalo
  77.4 Alexandria
  74.6 Bemidji
  64.4 Anoka

  EXHIBITION
  St. Cloud All City
  St. Cloud All City Blue Jackets
  Stabekk School Band, Oslo Norway

June 30 Sunday 1:30 p.m. Alexandria
  A
  75.6 Kerkhoven-Murdock-Sunberg (Winds, Percussion & Color Guard)
  64.6 Bertha-Hewitt
  63.55 New York Mills
  58.0 Maple Lake
  55.9 Foley

  AA
  75.1 Henry Sibley (Winds, Percussion & Color Guard)
  74.6 Winona Cotter
  68.5 Virginia
  63.7 Albany

  AAA
  84.1 Waconia (Winds)
  81.8 Sauk Rapids-Rice (Color Guard & Percussion)
  74.5 Bemidji
  68.0 Fergus Falls
  62.9 Maple Grove

  AAAA
  90.9 728 Cadets (Grand Champions & Color Guard)
  90.2 Mankato 77 Lancers (People's Choice, Winds & Percussion)
  86.6 Park Center
  81.3 St. Cloud All City
  79.5 Champlin Park

  HOST
  Alexandria

  HONOR BAND
  Stabekk School Band, Oslo, Norway

June 30 Sunday 2:00 p.m. Lake City
  A
  83.0 Milaca (Color Guard, Percussion & Drum Major)
  79.3 St. Michael-Albertville
  78.9 Benson

  AA
  83.5 Owatonna (Percussion & Drum Major)
  82.7 Osseo (Color Guard)

  HOST
  Lake City

  EXHIBITION
  Zumbrota-Mazeppa

2012 Parades and Results

June 7 Thursday 6:00 p.m. Princeton, MN 
  OPEN CLASS
  70.3 Milaca High School 
  70.2 Benson High School 
  68.1 Champlin Park 
  60.7 Hutchinson 

  Best Jr. High Band - Milaca Jr. High School
  Best Drum Major - Benson High School
  Outstanding Percussion - Champlin Park
  Best Color Guard - Milaca High School
  Peoples Choice Award - Hutchinson Marching Band

June 9 Saturday 10:00 a.m. Sartell, MN 
  A
  68.5 Sauk Rapids
  68.4 Lake City
  61.4 New York Mills

  AA
  73.7 728 Cadets
  70.6 St. Cloud All-City
  65.2 Anoka

  Middle School
  49.5 Sauk Rapids M.S.

June 10 Sunday 1:30 p.m. Albertville, MN 
  OPEN CLASS
​  74.3 728 Cadets
  72.6 Benson
  69.3 Milaca
​  67.7 Litchfield
  63.2 Lake City
  59.0 St. Peter

  HOST
  St. Michael-Albertville

June 13 Wednesday 7:00 p.m. Paynesville, MN 
  65.4 Litchfield 
  60.0 Maple Lake 
  56.3 Bertha-Hewitt 
  53.7 Foley 

June 14 Thursday 6:00 p.m. Brooklyn Park, MN 
  A 
  71.6 Waconia 
  71.5 Owatonna 
​  61.6 Maple Grove 
  61.4 Richfield 

  AA
  75.1 728 Cadets GRAND CHAMPIONS
​ 74.7 Osseo 
  69.3 Champlin Park 
  64.3 Anoka 

  HOST
  Park Center

June 14 Thursday 6:30 p.m. Benson, MN 
  A
  77.1 Litchfield 
  74.7 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 
  62.8 Maple Lake

  AA
​  65.0 Bemidji 
​  64.1 Fergus Falls 
  61.8 Hutchinson 
​  61.5 212 Regiment 

  AAA
​  77.3 The Patriots 
​  74.5 St. Cloud All City 

​ GRAND CHAMPION
​  79.8 Mankota 77 Lancers 

  Percussion - Litchfield
​  Colorguard - The Patriots

  HOST
  Benson

June 15 Friday 6:00 p.m. Lake Crystal, MN 
  A
  77.0 Winona Cotter (Color Guard, Drum Major)
  67.85 NRHEG 
  66.3 Henry Sibley
  58.55 ​St. Peter 

  AA
  72.65 Worthington 
  67.45 Anoka 
  64.65 Maple Grove 

  AAA
​  82.6 Park Center 82.6 GRAND CHAMPION (Winds)
  81.45 Mankato 77 Lancers (Percussion)
  79.0 Waconia 
  74.2 Owatonna 

​June 16 Saturday 11:00 p.m. Owatonna, MN 
  A
  ​71.0 Kerhoven-Murdock-Sunburg (Hornline, M&M, Drum Major, Color Guard)
  64.4 NRHEG 
  64.0 Henry Sibley (Drumline)
  63.0 Maple Grove 

  AA
​  80.3 728 Cadets PEOPLE'S CHOICE (Hornline, M&M, Drum Major, Drumline, Color Guard)
​  75.5 Osseo 
  73.3 Milaca 

  AAA
  81.9 Mankato 77 Lancers GRAND CHAMPIONS (Hornline, M&M, Drum Major, Drumline, Color Guard)
  80.1 Waconia 
​  77.25Alexandria 
  74.9 The Patriots 

​ HOST
  Owatonna

June 16 Saturday 6:00 p.m. Zumbrota, MN  
  OPEN CLASS
  76.0 Milaca  
​  72.6 Kerkhoven-Murdock-Sunburg  
  69.0 Champlin Park 
  67.2 Lake City 
  64.8 Dover Eyota 

June 16 Saturday 6:00 p.m. Waconia, MN 
  A
  74.0 Winona Cotter (Winds, Drumline, Color Guard)
  59.55 Richfield 
  57.55 212 Regiment 
  56.3 Dassel-Cokato 
​ 
  AA
  74.35 Litchfield (Winds, Drumline, Color Guard)
  71.6 Sauk Rapids-Rice 
​  65.4 Maple Grove 
  65.0 Henry Sibley 

  AAA
  81.1 Mankato 77 Lancers GRAND CHAMPION (Winds, Color Guard)
  80.75 Park Center (Drumline)
  79.3 728 Cadets 
  75.3 Owatonna  
​  74.9 St. Cloud All City 

​ PEOPLE'S CHOICE Mankato 77 Lancers
  OWAT-ONIA GRAND CHAMPION Mankato 77 Lancers

June 16 Saturday 6:00 p.m. Buffalo, MN 
  Grand Champion
  79.9 Alexandria (Marching, General Effect)

  A
  71.9 Benson 
  66.4 Hibbing
  63.8 Maple Lake 
  60.8 Hutchinson 

  AA
  78.4 The Patriots (Drumline, Color Guard, Winds, Drum Major)
 ​ 65.0 Anoka 
  63.1 St. Michael-Albertville
  59.0 Blaine 

  HOST
  Buffalo

June 17 Sunday 12:30 p.m. Winona, MN  
  OPEN CLASS
  80.5 Osseo (Color Guard, Winds, Drum Major, Percussion)​
  75.6 Kerkhoven-Murdock-Sunburg
​  68.7 Lake City
  67.3 Henry Sibley 
  65.4 Dover-Eyota

  HOSTS
  Winona Middle School
  Winona Cotter High School
  Winona Cotter Jr. High School
  Winona Senior High

June 17 Sunday 1:00 p.m. Hutchinson, MN
  CALLED OFF DUE TO WEATHER

June 20 Wednesday 6:30 p.m. Foley, MN 
  A
  69.3 Henry Sibley
  63.0 Bertha-Hewitt
  57.7 Albany

  AA
  83.0 728 Cadets GRAND CHAMPION
  79.6 Sauk Rapids-Rice
​  75.7 Milaca
  70.1 St. Michael-Albertville

​  AAA
  ​78.3 Buffalo
​  78.0 St. Cloud All-City
  72.3 Champlin Park

​  HOST
  Foley

June 21 Thursday 6:00 p.m. Milaca, MN 
  MIDDLE SCHOOL
  52.1 Sartell
  52.0 Sauk Rapids Rice

  A
  77.9 Kerkhoven-Murdock-Sunberg (Color guard, Drumline, Drum Major)
  74.6 Zumbrota/Mazeppa
  68.3 212 Regiment
  62.4 Albany
​  58.8 Foley

  AA
  84.7 Osseo GRAND CHAMPION (Color guard)
  80.4 Sauk Rapids-Rics (Drumline, Drum Major) 
  75.3 St. Michael-Albertville
  73.5 Maple Grove

  AAA
  82.9 Buffalo (Drumline)
  82.5 Alexandria (Color guard)
  80.7 St. Cloud All-City (Drum Major)

  HOST
  Milaca High School
  Milaca Jr. High
  Milaca Elementary
  Milaca Alumni

June 21 Thursday 6:30 p.m. Fridley, MN 
  A
  68.6 Lake City
  65.1 Maple Lake
  64.3 Maple River
  62.7 St. Francis

  AA
  79.5 Owatonna
  63.6 Anoka
​ 62.1 Blaine
​ 59.6 Coon Rapids

June 21 Thursday 6:30 p.m. Brooklyn Center
  GRAND CHAMPION
  88.9 Mankato 77 Lancers

  AA
  86.2 Park Center
  75.4 Champlin Park

  A
​  83.8 Waconia
  71.4 Henry Sibley
  67.4 Richfield

June 22 Friday 6:00 p.m. Sauk Rapids, MN 
  A
  79.0 Kerkhoven-Murdock-Sunburg
  ​62.8 Bertha-Hewitt
  60.2 Foley

  AA
​  76.7 Benson
  72.7 Virginia
  67.7 Maple Grove
  64.6 Albany

  AAA
  85.6 Park Center
  80.1 Buffalo
​  79.1 St. Cloud All-City

  HOST
  Sauk Rapids-Rice

June 22 Friday 6:00 p.m. Rochester, MN
  A
  83.8 Winona Cotter GRAND CHAMPION
  73.3 Zumbrotta-Mazeppa
  71.2 NRHEG
  71.1 Dover-Eyota​
  69.5 Lake City
  ​63.8 United South Central

  AA
  82.4 Litchfield
  67.9 Hastings
  64.4 Henry Sibley
​  62.0 Richfield
  57.8 Hudson

  HOST
  Rochester Lourdes

June 23 Saturday 12:00 p.m. Rogers, MN
  A
  54.8 Milaca Jr. High
  43.4 Forest Lake Jr. High

  AA
​  86.4 Litchfield GRAND CHAMPION
  79.3 Chamlin Park
  77.1 St. Michael-Albertville
  75.9 Virginia
  74.2 Bemidji

​ HOST
  728 Cadets

June 23 Saturday 12:00 p.m. Osseo, MN 
  A
  82.1 Winona Cotter
  67.95 Dover-Eyota 
  62.65 Richfield
  58.4 St. Francis

  AA
  79.55 Sauk Rapids Rice
  67.65 Henry Sibley
  65.6 Maple Grove

  AAA
  88.35 Park Center GRAND CHAMPION (Percussion, Color Guard)​
  85.5 Mankato 77 (Winds)
  82.6 Waconia​
  79.25 Owatonna

  HOST
  Osseo

June 23 Saturday 10:00 a.m. St. Cloud, MN 
​  A
  75.9 Milaca (Guard, Drumline)
  61.4 Albany
  61.4 New York Mills
  58.6 Foley

​  AA
​  83.7 Mankato 77 Lancers GRAND CHAMPION (Drumline)
​  82.1 728 Cadets (Guard)
​  80.5 Alexandria
  70.6 Champlin Park

  HOST
  St. Cloud All-City
​​
June 23 Saturday 6:00 p.m. St. James, MN
  OPEN CLASS
  73.8 Fairmont
  73.1 United South Central
  72.1 Maple River
​  67.5 Fulda

June 24 Sunday 1:30 p.m. Alexandria, MN 
  A
  78.1 Kerhoven-Murdock-Sunburg (Color guard, Percussion, Winds)
  62.5 Maple Lake
  60.8 Albany
​ 60.5 Bertha-Hewitt
  ​59.4 New York Mills

  AA
​  82.0 Winona Cotter (Color guard, Winds)
  ​81.8 Sauk Rapids-Rice (Percussion)
  65.7 Henry Sibley
  65.4 212 Regiment​

  AAA
  91.5 Park Center Grand Champion (Color guard, Winds, Percussion)
  84.5 Waconia
​  81.8 Osseo
  ​71.2 Bemidji
  66.6 Fergus Falls

  AAAA
​  89.7 Mankato 77 Lancers (Color guard, Winds, Percussion)
  86.5 728 Cadets (People's Choice)
  80.3 St Cloud All City
  78.4 Buffalo

  HOST
  Alexandria

June 24 Sunday 2:00 p.m. Lake City, MN 
  A
  76.1 Milaca (Winds, Color Guard, Drum Major)
  ​74.2 Benson
  72.7 St. Michael-Albertville

  AA
  82.0 Owatonna (Color Guard)
  81.3 Litchfield (Drumline, Drum Major)
​  77.0 Champlin Park
  71.2 Hastings

June 25 Monday 6:15 p.m. Roseville, MN
  A
  78.8 Litchfield
​  71.6 Henry Sibley
  68.5 Richfield
  64.1 Osceola

  AA
  ​84.2 728 Cadets
  81.9 Alexandria
  72.6 St. Michael-Albertville
  63.4 Coon Rapids

  AAA
  89.2 Mankato 77 Lancers GRAND CHAMPION
  79.7 Buffalo
  77.7 Patriots
  76.3 Champlin Park
​​
July 5 Thursday 6:30 p.m. Isanti, MN
  83.0 728 Cadets GRAND CHAMPION (Color Guard)
  74.9 Maple Grove
  74.6 Hibbing
  73.9 Anoka (Drumline)
  72.6 St. Michael-Albertville
​  71.6 Chisago Lakes
  ​67.4 St. Francis